Leczenie nadpotliwości przy użyciu toksyny botulinowej

Preparaty botulinowe od lat stosowane są w medycynie jako skuteczne leki w terapii niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym. W latach 80-tych ich skuteczność w blokowaniu niepożądanych impulsów nerwowych i ich długotrwałe działanie obniżające napięcie mięśni znalazły szerokie zastosowania w medycynie estetycznej. Jednym z ważnych zastosowań preparatów botulinowych jest leczenie nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe skóry, czyli tzw. nadpotliwości.

W ludzkiej skórze znajduje się przeszło dwa miliony gruczołów potowych, których zadaniem jest między innymi chłodzenie organizmu. Wydzielanie potu jest zjawiskiem naturalnym i zależnym od wielu czynników zewnętrznych i fizjologicznych. W przypadku zaburzeń funkcjonowania gruczołów potowych może jednak dochodzić do nadmiernego wydzielania potu, pomimo braku dostatecznych bodźców dla tej reakcji. Nadpotliwość może mieć postać ogólną lub miejscową. Zwykle manifestuje się miejscowo, w obszarach o największym skupieniu gruczołów potowych, takich jak stopy, pachy, dłonie i twarz. U podłoża zbyt obfitego wydzielania potu mogą leżeć różne stany chorobowe, stres i nieodpowiednia dieta, ale w większości przypadków zjawisko to wynika z samoistnych, okresowych lub chronicznych zaburzeń działania gruczołów potowych. W takich właśnie przypadkach z pomocą przychodzi nam terapia z zastosowaniem toksyny botulinowej.

Jest to zabieg polecany szczególnie osobom, u których nie dają pożądanych efektów:
 • stosowanie antyperspirantów (szczególnie tych, zawierających sole glinu),
 • stosowanie kuracji ziołowych (np. naparów z szałwii lub tabletek z wyciągami z szałwi, skrzypu polnego i melisy lekarskiej),
 • stosowanie doustnych leków blokujących współczulny układ nerwowy, regulujący funkcjonowanie gruczołów potowych, czyli leczenie farmakologiczne,
 • zabiegi jonoforezy z użyciem wody, czasem z dodatkiem preparatów farmaceutycznych, blokujących uwalnianie acetylocholiny,
 • psychoterapia, stosowana szczególnie (ale nie tylko) w przypadkach nadpotliwości skojarzonej z zaburzeniami emocjonalnymi.

Wskazania do terapii toksyną botulinową to:
 • nadmierna, miejscowa aktywność gruczołów potowych, szczególnie twarzy, dłoni, pach i stóp,
 • dyskomfort, związany z nadmiernym poceniem się,
 • trudności z utrzymaniem higieny, spowodowane szybkim i obfitym poceniem się, np. podczas niewielkiego nawet wysiłku, w stresujących sytuacjach lub spontanicznie.

Zabiegom z użyciem botuliny nie powinny poddawać się osoby, które:
 • są w trakcie leczenia niektórymi
  antybiotykamibiodacyna, gentamycyna, streptomycyna, kanamycyna, polimyksyna, tetracyklina, linkomycyna
  (zabiegowi można poddać się nie wcześniej niż tydzień po odstawieniu leku),
 • przyjmują niektóre
  lekicyklosporyna, chlorochina i hydroksychlorochina, D-penicylamina, galamina, tubokuraryna, sukcynylocholina, heparyna, warfaryna, witamina E, kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), ibuprofen
  (np. zwiotczające mięśnie, znieczulające lub przeciwzakrzepowe),
 • mają zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przechodzą infekcje wirusowe, takie jak grypa lub infekcje w okolicach miejsca zabiegu,
 • są w ciąży, karmią piersią lub są w trakcie miesiączki,
 • cierpią na choroby nowotworowe lub immunologiczne,
 • chorują na rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta Eatona lub miastenię,
 • objawy nadpotliwości obserwują na całym ciele, w postaci nadpotliwości uogólnionej – w takich przypadkach potrzebna jest dodatkowa diagnostyka, wyjaśniająca przyczyny tych objawów; chodzi o upewnienie się, że nie mamy do czynienia z nadpotliwością wtórną, której przyczyną mogą być choroby endokrynologiczne, neurologiczne, nowotworowe i inne.
Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:

Żeby potwierdzić lub wykluczyć wskazania do zabiegu, lekarz może uznać za przydatne wykonanie tak zwanego testu Minora. Jest to bezbolesna i prosta metoda oceny aktywności gruczołów potowych w miejscach, w których ma zostać przeprowadzony zabieg. Zabieg poprzedza wywiad lekarski, w trakcie którego należy poinformować o stanie zdrowia i trwających lub zakończonych niedawno kuracjach i zabiegach leczniczych (w tym o zabiegach medycyny estetycznej), o przewlekłych chorobach i rozpoznanych uczuleniach.

Przynajmniej na tydzień przed zabiegiem należy odstawić wszelkie leki obniżające krzepliwość krwi (w tym pospolite środki przeciwbólowe i przeciwzapalne: polopirynę i aspirynę) i inne leki stanowiące przeciwwskazanie do zabiegu. W dzień zabiegu lub poprzedni usunąć owłosienie w miejscu zabiegu, nie należy stosować antyperspirantu. Na zabieg dobrze jest zabrać ze sobą czyste rzeczy na zmianę – w zależności od leczonego miejsca – koszulę lub bluzkę, skarpety, czy czyste i luźne rękawiczki. W dniu zabiegu (ani przed, ani po) nie należy spożywać alkoholu.


W trakcie zabiegu:

Zabieg jest tylko nieznacznie bolesny, pacjenci często porównują swoje wrażenia do odczuć, jakie towarzyszą depilacji laserowej. Tolerancja na ból jest jednak cechą indywidualną, więc w przypadku jakichkolwiek obaw należy powiedzieć o nich lekarzowi, który zadecyduje o ewentualnym użyciu środków znieczulających miejscowo.

Leczenie polega na podawanym śródskórnie preparacie z toksyną botulinową. Po dezynfekcji skóry w miejscu leczenia, nakłucia wykonuje się zwykle w kilkunastu punktach, w odstępach 1-2 cm, przy pomocy strzykawki jednorazowej z bardzo cienką igłą.


Czas trwania zabiegu:

W zależności od liczby wstrzyknięć, sam zabieg może trwać od 20 do 40 minut. Łączny czas wizyty, to zwykle około godziny.


Po zabiegu:

Przez kilka pierwszych godzin po zabiegu utrzymywać się mogą takie objawy jak zaczerwienienie, nieznaczne zsinienie i obrzęk skóry w miejscu zabiegu. W przypadku zabiegów dłoni może wystąpić nieznaczne osłabienie siły mięśniowej, a z uwagi na utrzymujący się przez pewien czas po zabiegu efekt znieczulenia, pacjent może mieć kłopoty z zapięciem guzików, czy manipulacją drobnymi przedmiotami – dlatego dobrze jest przyjść na zabieg z osobą towarzyszącą. Zdarza się, że po zabiegu pacjent odczuwa lekki ból głowy – można wyeliminować go zażywając paracetamol. Do kilku dni pacjent może odczuwać świąd i niewielki ból mięśni.

Przez 24 godziny po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i palenia tytoniu, ponieważ substancje te osłabiają działanie leku. Ze względu na znaczące różnice ciśnień podczas lotów, należy powstrzymać się też od podróży samolotem. Nie zażywać leków a działaniu antykoagulacyjnym (np. polopiryny, aspiryny).

Po powrocie do domu, przed snem zmyć miejsce zabiegu letnią wodą z łagodnym mydłem. Unikać narażania leczonych miejsc na napięcia, np. poprzez podnoszenie ciężkich przedmiotów, czy mocne ściskanie przedmiotów w przypadku dłoni, albo unoszenie znacznych ciężarów ponad głowę w przypadku pach. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu należy unikać przyjmowania preparatów zawierających magnez, ponieważ neutralizuje on działanie botuliny.


Medyczne efekty zabiegu:

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny, która funkcjonuje jako neuroprzekaźnik między zakończeniami nerwów i mięśniami. Ostatecznym efektem działanie botuliny jest zahamowanie czynności wydzielania gruczołów potowych. Reakcja ta nie ma wpływu na inne czynności neurologiczne skóry, np. wrażliwość na dotyk.


Estetyczne efekty zabiegu:

Powstrzymanie nadmiernego wydzielania potu i konsekwencji tego zjawiska, takich jak dyskomfort pacjenta i podwyższone ryzyko infekcji w obszarach nadmiernej aktywności gruczołów potowych.

Rekomendowana liczba zabiegów:

Efekty leczenia nadpotliwości przy użyciu botuliny zaobserwować można po kilku dniach od zabiegu. Polegają one na całkowitym lub niemal całkowitym powstrzymaniu wydzielania potu w poddanych leczeniu obszarach. Efekty te nie są niestety trwałe – utrzymują się od sześciu do dwunastu miesięcy i z taką częstotliwością należy je powtarzać.


Ceny zabiegów z użyciem toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości:
 • Leczenie nadmiernej potliwości pach 1400 zł
 • Leczenie nadmiernej potliwości dłoni 1800 zł
 • Leczenie nadmiernej potliwości stóp 2100 zł

Zakupy na raty

Zabiegi medycyny kosmetycznej bywają drogie, co wynika z bardzo wysokich kosztów stosowanych w nich preparatów. Z tego powodu niewiele osób może sobie pozwolić na tak wysoki jednorazowy wydatek.

Centrum Solutaris podpisało jednak z Santander Consumer Bank umowę, dzięki której zabiegi medycyny kosmetycznej w naszym Centrum można opłacić w systemie ratalnym. Pozwala to rozłożyć koszt zabiegu nawet na kilka lat, przy stosunkowo niewielkich kwotach miesięcznych spłat.

W związku z udostępnieniem naszym pacjentom rozliczeń ratalnych Centrum Solutaris nie otrzymuje żadnych prowizji bankowych i nie czerpie żadnych korzyści z tytułu umów zawieranych przez pacjentów.

Szczegółowe informacje na temat ratalnej sprzedaży usług świadczonych w naszym Centrum można uzyskać w recepcji.