Wygładzanie zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej

Preparaty botulinowe od lat stosowane są w medycynie jako skuteczne leki w terapii niektórych schorzeń o podłożu neurologicznym. W latach 80-tych ich skuteczność w blokowaniu niepożądanych impulsów nerwowych i ich długotrwałe działanie obniżające napięcie mięśni znalazły szerokie zastosowania w medycynie estetycznej. Iniekcje botulinowe rozluźniają mięśnie twarzy, których napięcia w wyniku reakcji mimicznych są jedną z przyczyn powstawania zmarszczek. Zabiegi z użyciem preparatów botulinowych, potocznie określane jako „botox”, to bezpieczna, stosunkowo niedroga i efektywna metoda powstrzymująca efekty starzenia się skóry.

Najczęstsze zastosowania iniekcji botulinowej w medycynie estetycznej to usuwanie, łagodzenie oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek w obszarach:
 • czoła (m. in. tzw. lwia zmarszczka, formująca się między brwiami),
 • wokół oczu (tzw. kurze łapki),
 • zapobieganie powstawaniu zmarszczek,
 • nosa (m. in. tzw. zajęcze bruzdy),
 • ust (m. in. tzw. zmarszczki palacza),
 • szyi,
 • powieki dolnej,

Zabiegom z użyciem botuliny nie powinny poddawać się osoby, które:
 • są w trakcie leczenia antybiotykami z grupy aminoglikozydów (zabiegowi można poddać się nie wcześniej niż tydzień po odstawieniu leku),
 • przyjmują niektóre leki znieczulające lub przeciwzakrzepowe,
 • mają zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przechodzą infekcje wirusowe, takie jak grypa lub infekcje w okolicach miejsca zabiegu,
 • są w ciąży, karmią piersią lub są w trakcie miesiączki,
 • cierpią na choroby nowotworowe lub immunologiczne,
 • chorują na rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta Eatona lub miastenię,
Nie wszystkie przeciwwskazania mają charakter bezwzględny, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Przed zabiegiem:

W ciągu ciągu tygodnia poprzedzającego zabieg nie należy przyjmować leków, obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryna, polopiryna), ponieważ mogą one spowodować wystąpienie siniaczków, które mogą utrzymywać się potem przez kilka dni. W przypadku wrodzonej skłonności do sinienia skóry, należy poinformować o tym lekarza w trakcie wywiadu, a przez kilka dni przed zabiegiem smarować skórę kremem z witaminą K. Przy skłonnościach do opryszczki można przed zabiegiem zażyć Heviran.

W trakcie zabiegu:

Zabieg poprzedza zwykle krótki wywiad z pacjentem. Z uwagi na to, że przy nakłuwaniu skóry niemal zupełnie nie odczuwa się bólu, zwykle nie stosuje się znieczulenia miejscowego, jednak osoby o znacznie obniżonym progu odczulania bólu powinny poinformować o tym lekarza. Może on w sposób naturalny obniżyć wrażliwość skóry, poprzez miejscowe obniżenie jej temperatury.

Po przygotowaniu skóry do zabiegu, lekarz identyfikuje i oznacza miejsca, w których lek zadziała najbardziej efektywnie. Zabieg polega na wykonaniu serii iniekcji przy użyciu strzykawki jednorazowej z bardzo cienką igłą, za pomocą której pod skórę podawany jest w mikroskopijnych dawkach preparat z toksyną botulinową.

Czas trwania zabiegu:

Sam zabieg trwa od 10 do 15 minut, cała wizyta może zająć od 45 minut do godziny.

Po zabiegu:

Przez kilka godzin po zabiegu nie należy wykonywać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych miejsc poddanych zabiegowi, ani masować lub pocierać tych miejsc. Dobrze jest w tym czasie zrezygnować z makijażu. Należy unikać pozycji leżącej i pochylonej oraz gwałtownych ruchów, niewskazana jest też podróż lotnicza w dniu zabiegu. Przez kilka dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny i solarium oraz zabiegów, w których na skórę działają fale radiowe, podczerwień lub światło laserowe, ze względu na to, że wiążą się one z oddziaływaniem na skórę wysokich temperatur.

Medyczne efekty zabiegu:

Po zabiegu przez krótki czas mogą utrzymywać się nieznaczne ślady po ukłuciach. Może też wystąpić zaczerwienie, które zwykle ustępuje po około godzinie lub niewielkie zsinienie w miejscach, w których mogło dojść do mikrouszkodzenia naczyńka. Wszystkie te objawy są przejściowe i szybko ustępują bez żadnej ingerencji.

Głównym medycznym efektem zabiegu jest rozluźnienie mięśni w poddanych leczeniu obszarach. Nie ma to wpływu na pozostałe funkcje nerwowe, takie jak wrażliwość na dotyk. Działanie preparatu zaobserwować można już po kilku dniach od iniekcji, a pełny efekt występuje zwykle przed upływem dwóch tygodni.

Estetyczne efekty zabiegu:

W wyniku działania preparatu botulinowego następuje wygładzenie lub całkowity zanik zmarszczek mimicznych i efekt ten utrzymuje się przez 4 do 6 miesięcy. Stałe utrzymanie efektów zabiegu wymaga więc powtórzenia go po upływie tego okresu. Trwałość efektów leczenia wydłuża się przy systematycznym stosowaniu zabiegu, co oznacza, że powtarzać go można coraz rzadziej.

Rekomendowana liczba zabiegów:

Dwa lub trzy razy w roku, następnie rzadziej w zależności od tego, jak długo utrzymywać się będą efekty zabiegu.

Ceny zabiegów z użyciem toksyny botulinowej:

  Twarz:

 • 1 okolica: 500 zł
 • 2 okolice: 900 zł
 • 3 okolice: 1200 zł

Zakupy na raty

Zabiegi medycyny kosmetycznej bywają drogie, co wynika z bardzo wysokich kosztów stosowanych w nich preparatów. Z tego powodu niewiele osób może sobie pozwolić na tak wysoki jednorazowy wydatek.

Centrum Solutaris podpisało jednak z Santander Consumer Bank umowę, dzięki której zabiegi medycyny kosmetycznej w naszym Centrum można opłacić w systemie ratalnym. Pozwala to rozłożyć koszt zabiegu nawet na kilka lat, przy stosunkowo niewielkich kwotach miesięcznych spłat.

W związku z udostępnieniem naszym pacjentom rozliczeń ratalnych Centrum Solutaris nie otrzymuje żadnych prowizji bankowych i nie czerpie żadnych korzyści z tytułu umów zawieranych przez pacjentów.

Szczegółowe informacje na temat ratalnej sprzedaży usług świadczonych w naszym Centrum można uzyskać w recepcji.