- Home
- Poradnia Neurochirurgiczna
Poradnia Neurochirurgiczna
Diagnostyka i leczenie chorób centralnego układu nerwowego, nerwów obwodowych i kręgosłupa
- Lekarz
- Czym się zajmuje?
- Co leczy lekarz neurochirurg?
- Kiedy się udać?
- Jak często?
- Jak się przygotować?
- Istotne informacje
- Powiązane choroby
- Badania i zabiegi
Czym zajmuje się poradnia neurochirurgiczna?
Poradnia neurochirurgiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób centralnego i obwodowego układu nerwowego, w tym zwyrodnieniowych i pourazowych zmian w obrębie kręgosłupa i głowy. Opieka poradni obejmuje rozpoznanie choroby, leczenie farmakologiczne, ustalanie kierunków leczenia fizjoterapeutycznego i współdziałanie z tutejszym działem rehabilitacji, zabiegi i operacje chirurgiczne oraz rekonwalescencję pacjentów po zabiegach chirurgicznych. W poradni przyjmuje lekarz neurochirurg, a w przypadkach wymagających rozszerzonej diagnostyki lub terapii, poradnia ściśle współpracuje z poradnią ortopedyczną i poradnią neurologiczną oraz z Działem Fizjoterapii.
Co leczy lekarz neurochirurg?
Lekarz neurochirurg diagnozuje przyczyny dolegliwości bólowych głowy, szyi, pleców, lędźwi, rozpoznaje objawy neurologiczne towarzyszące schorzeniom kręgosłupa, kieruje na badania diagnostyczne RTG / TK / MRI / EMG, decyduje o zasadności leczenia zachowawczego lub chirurgicznego. W przypadku silnych objawów bólowych, lekarz może zastosować blokady okołokręgosłupowe które zwykle przynoszą znaczącą poprawę, brak poprawy po leczeniu zachowawczym może być wskazaniem i kwalifikacją do leczenia chirurgicznego.
Kiedy należy udać się do neurochirurga?
Konsultacja w poradni neurochirurgicznej wskazana jest w przypadkach występowania objawów neurologicznych, obejmujących kończyny górne i dolne, barki i szyję, takich jak zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie oraz zespoły bólowe głowy, kręgosłupa i nerwów kulszowych, szczególnie w przypadku wystąpienia ostrych zespołów bólowych lub przy braku efektów leczenia farmakologicznego i nieskuteczności fizjoterapii.
Jak często należy korzystać z pomocy neurochirurga?
To kwestia indywidualna, bo zależy zarówno od rodzaju choroby, jak i od zastosowanej metody leczenia. W większości przypadków, po zabiegu chirurgicznym i normalnym okresie rekonwalescencji, kolejne wizyty nie są konieczne. W trakcie i po zakończeniu leczenia zachowawczego, okresowe konsultacje w poradni neurochirurgicznej mogą jednak być wskazane.
Jak się przygotować do konsultacji w poradni neurochirurgicznej?
Wybierając się na konsultację w poradni neurochirurgicznej przede wszystkim kompletujemy odnoszącą się do naszego przypadku aktualną dokumentację medyczną: wyniki badań laboratoryjnych, badań obrazowych, informacje o przebytych zabiegach, leczeniu farmakologicznym i rehabilitacji. Brak takiej dokumentacji nie oznacza, że nie możemy skorzystać z porady lekarza – może się tylko okazać, że niektóre badania trzeba będzie wykonać przed uzyskaniem pełnej diagnozy. Należy też zadbać o higienę ciała i włożyć wygodne, niekrępujące ruchów ubranie.
Poradnia neurochirurgiczna – istotne informacje
Słowo chirurg wielu osobom kojarzy się ze szpitalną salą operacyjną, ryzykiem powikłań lub długą rekonwalescencją. Choć w rzadkich przypadkach lekarz może uznać, że najlepszą metodą leczenia jest operacja chirurgiczna, zwykle skuteczną terapię mogą zapewnić metody mniej uciążliwe, takie jak przyjmowanie leków, zastrzyki lub małoinwazyjne zabiegi neurochirurgiczne. Leczenie schorzeń neurologicznych często przebiega wielotorowo i może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, małoinwazyjny zabieg neurochirurgiczny, jak i fizjoterapię w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Ważne jest ścisłe wykonywanie wszystkich zaleceń lekarza, bo ma ono duży wpływ na efekty leczenia.
Powiązane choroby
- dyskopatia
- stenoza kanału kręgowego
- kręgozmyk
- skolioza
- następstwa urazów kręgosłupa
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
- choroby nowotworowe kręgosłupa i układu nerwowego
- choroby nerwów obwodowych
- neurologiczne powikłania innych chorób
Badania i zabiegi
- badanie krwi
- badania obrazowe
- badanie fizyczne
- blokady zewnątrzoponowe
- terapia botulinowa
- leczenie farmakologiczne
- fizjoterapia
- Poradnia Alergologiczna
- Poradnia Anestezjologiczna
- Poradnia Chirurgii Naczyniowej
- Poradnia Chirurgii Ogólnej
- Poradnia Dermatologiczna
- Poradnia Diabetologiczna
- Poradnia Dietetyczna
- Poradnia Endokrynologiczna
- Poradnia Gastroenterologiczna
- Poradnia Ginekologiczna
- Poradnia Hematologiczna
- Poradnia Internistyczna
- Poradnia Kardiochirurgiczna
- Poradnia Kardiologiczna
- Poradnia Kardiologiczna Dziecięca
- Poradnia Leczenia Schorzeń Kręgosłupa
- Poradnia Nefrologiczna
- Poradnia Neurochirurgiczna
- Poradnia Neurologiczna
- Poradnia Okulistyczna
- Poradnia Ortopedyczna
- Poradnia Psychiatryczna
- Poradnia Psychologiczna
- Poradnia Pulmonologiczna
- Poradnia Radiologiczna
- Poradnia Urologiczna