Zabiegi

Biopsja

Biopsja

Duże znaczenie w w diagnostyce zmian nowotworowych tarczycy i chorób zapalnych tego narządu ma biopsja cienkoigłowa tarczycy (tzw. biopsja aspiracyjna). To inwazyjne badanie diagnostyczne polegające na nakłuciu określonej zmiany i pobraniu niewielkiej ilości komórek gruczołu tarczowego, za pomocą igły o średnicy nie mniejszej niż 1 mm, po wcześniejszym zdezynfekowaniu skóry.

Biopsja tarczycy nie wymaga wcześniejszego przygotowania się. W trakcie badania należy współpracować z personelem, a podczas samego nakłucia nie można się poruszać, mówić ani przełykać śliny oraz zaleca się powstrzymać od ewentualnego kaszlu. Może być nieznacznie bolesna jedynie podczas wkłucia. Nie ma zatem potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego, ponieważ to ukłucie podobne to ukłucia jak przy zwykłej morfologii. Na miejsce po nakłuciu nakłada się sterylny opatrunek.

Zabieg trwa 10-15 minut.
Na badanie biopsji tarczycy wymaga się skierowania od lekarza prowadzącego. Pacjenci przyjmujący np. leki zawierające kwas acetylosalicylowy(np.aspirynę) czy leki przeciwzakrzepowe powinni bezwzględnie poinformować o tym lekarza zlecającego badanie. Lekarz zaleci ich odstawienie w odpowiednim czasie przed badaniem.

Po badaniu natomiast, należy powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej przez 24h, a przez kolejne dni należy ograniczyć podnoszenie ciężkich przedmiotów i unikać energicznych ruchów.

Przeciwwskazania do biopsji są:
  • zmiany ropne na skórze w miejscu, w którym planowane jest ukłucie,
  • cysty lub drobnoguzkowy przerost tarczycy,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
Koszt badania to:
  • biopsja 1-2 guzków – 250 zł
  • biopsja 3 guzków – 300 zł

Terapia chorób zwyrodnieniowych stawów (artrozy) - metodą Orthokine®

Terapia chorób zwyrodnieniowych stawów (artrozy) – metodą Orthokine®

Co to są choroby zwyrodnieniowe stawów?

Artroza to poważna i przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów o podłożu biologicznym (np. uwarunkowania genetyczne, dieta), mechanicznym (np. ciężka i jednostajna praca fizyczna, intensywnie uprawiany sport) lub mieszanym (np. nadwaga powodująca nadmierne obciążenia mechaniczne stawów). W zaawansowanym stadium, artroza może prowadzić do licznych uszkodzeń struktury stawu i ograniczenia jego funkcji ruchowych, a także do silnych zespołów bólowych. Przyczyną tych objawów jest deformacja stawu w postaci stwardnień i torbieli oraz narośli kostnych w warstwie podchrzęstnej. Uszkodzone zostają również chrząstki i błony maziowe.

Najczęściej występujące postaci artrozy to zwyrodnienia stawów kolanowych, stawów biodrowych i kręgosłupa. Towarzyszące im często zespoły bólowe bywają tak silne, że całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Najpowszechniej stosowane konwencjonalne leczenie tych przypadków to długotrwała rehabilitacja, tłumienie bólu i – w trudniejszych przypadkach – interwencja chirurgiczna.

Na poziomie biologicznym, chorobom zwyrodnieniowym stawów sprzyja białkowy mediator interleukina-1 (IL-1), który może mieć znaczący udział w generowaniu lub zaostrzaniu stanów zapalnych stawów. Aktywność IL-1 hamuje interleukina-1Ra, receptor antagonista interleukiny-1, hamujący jej działanie.

Wskazania do zabiegu:
  • choroby zwyrodnieniowe stawów (np. kolanowego, biodrowego, łokciowego, barkowego),
  • bóle kręgosłupa (np. w odcinku lędźwiowym – tzw. bóle krzyża),
  • choroby zwyrodnieniowe ścięgien,
  • stany zapalne stawów lub błony maziowej,
  • stany pourazowe mięśni, ścięgien i stawów,
  • stany pooperacyjne z zespołami bólowymi.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • zmiany nowotworowe,
  • szczepienia ochronne w okresie poprzednich 4 tygodni,
  • ostre stany zapalne,
  • biegunka,
  • podwyższona temperatura,
  • choroby krwi o ciężkim przebiegu,
  • zmiany skórne w miejscu zabiegu.
Opis terapii:

Orthokine® to nowoczesna terapia autologiczna, czyli taka, w której wykorzystuje się naturalny potencjał organizmu zamiast syntetycznych preparatów leczniczych. Jej skuteczność jest już dobrze zweryfikowana w licznych badaniach klinicznych i praktyce leczniczej.  Terapia Orthokine® polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi, z której w naturalnych procesach biologicznych przygotowuje się autologiczną, kondycjonowaną surowicę krwi, następnie podawaną w miejsca zmienione chorobowo. Przygotowany w ten sposób preparat zawiera skoncentrowane ilości antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra), blokującego jej działanie, a tym samym hamującego stany zapalne wywoływane lub wzmacniane przez interleukinę-1 (IL-1). Proces ten sprzyja przywróceniu równowagi pomiędzy IL-1 i IL-1Ra i całkowicie eliminuje lub znacznie ogranicza stan zapalny. Preparat zawiera również (także pochodzące z krwi pacjenta) czynniki wzrostu, które przyspieszają regenerację uszkodzonych tkanek.

Zalety terapii Orthokine®:

– nie wymaga interwencji chirurgicznej
– nie wymaga znieczulenia ogólnego
– hamuje i zapobiega stanom zapalnym
– hamuje degenerację chrząstki i stawów
– hamuje lub znacznie łagodzi zespoły bólowe
– nie wymaga stosowania preparatów farmaceutycznych
– zwalcza chorobę przez potencjał własny organizmu pacjenta

Przygotowanie do zabiegu:

Decyzję lekarza ortopedy o kwalifikacji do zabiegu poprzedza badanie i wywiad lekarski. Lekarz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia przeciwwskazań (najczęściej badania morfologiczne i krzepliwości krwi).

W dniu poprzedzającym planowany zabieg należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, kawy i herbaty. Dobrze jest jednak spożywać duże ilości wody. W dniu zabiegu należy stosować dietę lekkostrawną, ze znacznymi ilościami owoców i warzyw, a ograniczyć lub wyeliminować z jadłospisu słodycze, jasne pieczywo i ciężkie tłuszcze.

Przebieg zabiegu:

Zabieg w terapii Orthokine® składa się z kilku etapów:

  1. Przy pomocy strzykawki o specjalnej konstrukcji, lekarz pobiera krew z żyły ramiennej pacjenta.
  2. Pobrana krew poddana jest procesowi inkubacji w temperaturze 37º C, w trakcie której wytwarzane są przez komórki krwi białka hamujące działanie interleukiny-1.
  3. Z preparatu oddziela się surowicę krwi o podwyższonym poziomie białek przeciwzapalnych (antagonistów interleukiny-1).
  4. Gotowy preparat (autologiczną surowicę kondycjonowaną) podaje się pacjentowi poprzez iniekcję w miejscu zmienionym chorobowo.

Preparat uzyskany z jednego pobrania krwi od pacjenta może być przechowywany w stałej, obniżonej do -20º C temperaturze i wykorzystany do nawet sześciu iniekcji. Nie zawiera on żadnych obcych substancji. Zabieg powtarzany jest dwa razy tygodniowo przez trzy tygodnie lub raz na tydzień przez sześć tygodni.

Po zabiegu:

Żadne dodatkowe czynności nie są konieczne po zabiegu. Należy stosować się do wszelkich poprzednich lub nowych zaleceń lekarskich (ćwiczenia, rehabilitacja, farmakoterapia).

Medyczne efekty zabiegu:

Eliminacja lub ograniczenie stanów zapalnych stawów, ścięgien lub mięśni.
Poprawa sprawności ruchowej.
Ustąpienie lub złagodzenie zespołów bólowych wywołanych stanem zapalnym

Laserowe leczenie żylaków

Laserowe leczenie żylaków

Co to są żylaki?

Objawy, powszechnie określane jako “żylaki” to najczęściej skutki przewlekłej niewydolności żylnej. Inne objawy tej choroby to uczucie zmęczenia kończyn dolnych, występowanie tzw. “pajączków” żylnych, a także ból, obrzęk i owrzodzenia w obrębie kończyn dolnych. Żylaki manifestują się zniekształceniami żył powierzchniowych, wywołanymi zwiększonym przepływem przez nie krwi, który jest reakcją na niedrożność żył głębokich. Przyczyną tej dolegliwości są w takich przypadkach zaburzenia krążenia i określa się ją jako “żylaki wtórne”.

Podobne objawy mogą być skutkiem utraty sprężystości ścian naczyń żylnych wskutek niedoboru tkanki sprężystej, rozszerzenia naczyń i niewydolności zastawek żylnych i określa się je wtedy jako “żylaki pierwotne”.

Wskazania do zabiegu:
  • potwierdzone rozpoznaniem lekarskim żylaki pierwotne i wtórne.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • niektóre choroby hormonalne,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • liszaj płaski,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • stosowanie kremów samoopalających lub zawierających retinol,
  • depilacja woskiem w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przeciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). Należy też oczywiście zadbać o higienę skóry.

Przebieg zabiegu:

Przed przystąpieniem do zabiegu chirurgicznego zwykle wykonuje się dopplerowskie badanie USG, pozwalające dokładnie ocenić stan naczyń żylnych. Po podaniu znieczulenia miejscowego, do żyły wprowadzane jest włókno lasera. Następnie uruchomiony zostaje laser i włókno zostaje wyprowadzone z żyły. W trakcie tej operacji światło żyły zostaje zamknięte przy użyciu promieni laserowych. Po zabiegu pozostaje tylko założenie opatrunku i ewentualnie pończochy uciskowej.

Po zabiegu:

Na pierwsze 2-3 dni po zabiegu dobrze jest zapewnić sobie opiekę członków rodziny lub przyjaciół. Przez około 10 dni po zabiegu prowadzona jest profilaktyka przeciwzakrzepowa, a przez około miesiąc konieczne może być stosowanie pończoch uciskowych. W ciągu około 6 miesięcy po zabiegu monitorowanie stanu żył wymaga wizyt kontrolnych i dodatkowych badań dopplerowskich USG w terminach wskazanych przez lekarza.

Medyczne efekty zabiegu:

Eliminacja i zapobieganie objawom przewlekłej niewydolności żylnej.

Estetyczne efekty zabiegu:

Złagodzenie lub całkowite usunięcie deformacji skóry, spowodowanej żylakami.

Leczenie żylaków z zastosowaniem skleroterapii

Leczenie żylaków z zastosowaniem skleroterapii

Co to są żylaki?

Objawy, powszechnie określane jako “żylaki” to najczęściej skutki przewlekłej niewydolności żylnej. Inne objawy tej choroby to uczucie zmęczenia kończyn dolnych, występowanie tzw. “pajączków” żylnych, a także ból, obrzęk i owrzodzenia w obrębie kończyn dolnych. Żylaki manifestują się zniekształceniami żył powierzchniowych, wywołanymi zwiększonym przepływem przez nie krwi, który jest reakcją na niedrożność żył głębokich. Przyczyną tej dolegliwości są w takich przypadkach zaburzenia krążenia i określa się ją jako “żylaki wtórne”.

Podobne objawy mogą być skutkiem utraty sprężystości ścian naczyń żylnych wskutek niedoboru tkanki sprężystej, rozszerzenia naczyń i niewydolności zastawek żylnych i określa się je wtedy jako “żylaki pierwotne”.

Wskazania do zabiegu:

potwierdzone rozpoznaniem lekarskim:

  • żylaki pierwotne i wtórne,
  • teleangiektazje (tzw. pajączki),
  • wenulektazje,
  • poszerzone żyły siatkowate,
  • owrzodzenia podudzi.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaawansowane choroby żył i tętnic,
  • niektóre choroby krwi,
  • uczulenie na środki obliterujące,
  • infekcje w miejscu zabiegu,
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • żylaki z powikłaniami w postaci owrzodzeń,
  • nie poddające się leczeniu obrzęki kończyn dolnych.
Przygotowanie do zabiegu:

Zabieg skleroterapii nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). Niewskazane jest golenie nóg w dniu zabiegu i stosowanie na nogi jakichkolwiek maści lub kremów.

Przebieg zabiegu:

Zabieg polega na wprowadzeniu do żylaka za pomocą igły tzw. środka obliterującego, który miejscu podania wywołuje niewielki, lokalny stan zapalny. Jego efekt to zamknięcie i powstrzymanie przepływu krwi w chorym odcinku naczynia, co powoduje zanikanie żylaka. Po podaniu środka obliterującego na kończynę zakłada się bandaż elastyczny lub pończochę uciskową w celu ułatwienia i utrwalenia całkowitego zamknięcia żyły.

Po zabiegu:

Po zabiegu ważne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należą do nich najczęściej:

  • unikanie pozostawania w bezruchu przez dłuższy czas (np. kiedy siedzimy, należy co jakiś czas wstać i przez krótki spacer – nawet po domu – “rozruszać nogi”),
  • unikanie sauny i ciepłych kąpieli,
  • unikanie silnej ekspozycji słonecznej,
  • podtrzymywanie ucisku w miejscu zabiegu poprzez noszenie pończochy lub rajstop uciskowych.
Medyczne efekty zabiegu:

Eliminacja i zapobieganie rozwojowi i zaostrzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej.

Estetyczne efekty zabiegu:

Złagodzenie lub całkowite usunięcie deformacji skóry, spowodowanej żylakami.

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn

Dlaczego warto usuwać blizny?

Pochodzenie i postaci blizn są bardzo zróżnicowane. Blizny pooperacyjne i pourazowe to efekty regeneracji skóry po jej mechanicznym uszkodzeniu. Blizny powstałe w wyniku takich chorób jak ospa lub odra, to skutki infekcji skóry przez drobnoustroje, które są przyczyną niszczących tkankę skórną stanów zapalnych. Choć w większości przypadków blizny nie mają wpływu na ogólny stan zdrowia, mogą być źródłem dyskomfortu, a czasem wywoływać nawet przykurcze lub objawy bólowe. Blizny znajdujące się w wyeksponowanych miejscach ciała, a także blizny powodujące dyskomfort psychiczny lub fizyczny warto więc usunąć przy pomocy chirurgii laserowej.

Wskazania do zabiegu:
  • blizny pourazowe, pooperacyjne i inne.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • niektóre choroby hormonalne,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • liszaj płaski,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • stosowanie kremów samoopalających lub zawierających retinol,
  • depilacja woskiem w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem,
  • przebyte zabiegi medycyny estetycznej, z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub polimlekowego,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przeciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). W dni słoneczne dobrze jest zabrać ze sobą strój, umożliwiający osłonięcie miejsca zabiegu przed bezpośrednim działaniem silnego światła słonecznego. Należy też oczywiście zadbać o higienę skóry.

Przebieg zabiegu:

Zabiegi laserowego usuwania blizn zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu zależy od postaci i liczby zmienionych bliznowato tkanek skórnych i zwykle mieści się w przedziale 10 – 60 minut.  Polega on na poddawaniu zmienionych komórek działaniu precyzyjnie kierowanej wiązki promieni laserowych. W efekcie zjawiska fototermolizy energia świetlna zostaje w tych komórkach zamieniona w energię cieplną, która selektywne usuwa wybrane tkanki. Po usunięciu struktur bliznowych, dzięki naturalnemu procesowi regeneracji, skóra ulega wygładzeniu i odzyskuje zdrowy wygląd.

Po zabiegu:

Po zabiegu, przez dzień lub dwa występować mogą zaczerwienienie i obrzęk skóry, co jest zjawiskiem naturalnym, które ustępuje samoistnie. Następnie skóra przyjmuje brązowe zabarwienie i mogą się na niej formować niewielkie strupy. Wkrótce zaczyna się proces złuszczania i regeneracji skóry, który może potrwać 2-3 tygodnie. Do pełnej regeneracji skóry dochodzi po upływie 4-6 tygodni.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu dobrze jest zabezpieczyć wyleczone miejsce plastrem, aby uniknąć urazów mechanicznych i zakażeń. Zaleca się delikatne przemywanie skóry wodą utlenioną lub innymi, łagodnymi środkami antyseptycznymi. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy też bezwzględnie unikać korzystania z sauny, basenu i konsumpcji alkoholu. Przez co najmniej miesiąc po zabiegu należy chronić wyleczone miejsce przed silnym światłem słonecznym, ponieważ promienie UV wywołują czasem przebarwienia delikatnej, młodej tkanki skórnej.

Medyczne efekty zabiegu:

Eliminacja fizycznego i psychicznego dyskomfortu, wywoływanego przez blizny..

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Laserowe usuwanie brodawek wirusowych

Laserowe usuwanie brodawek wirusowych

Co to jest brodawka wirusowa?

Brodawki wirusowe (potocznie nazywane “kurzajkami”) to najczęściej występująca choroba skóry. Prawie trzy na cztery osoby na pewnym etapie życia mają do czynienia z którąś z postaci tej choroby. W niektórych przypadkach brodawek można się pozbyć bez leczenia chirurgicznego, jednak często metody “domowe”, ani dostępne na rynku preparaty farmaceutyczne nie gwarantują pełnego wyleczenia.

Za zmiany skórne, manifestujące się jako “kurzajki” odpowiada wirus HPV (wirus brodawczakowaty), który wywołuje patologiczny rozrost skóry i śluzówki o niezłośliwym charakterze. Infekcja skóry tym wirusem ma charakter zakaźny, jednak zakażenie (przez kontakt zdrowej osoby z zainfekowaną skórą chorego) dotyka głównie osób o obniżonej odporności. Brodawki wirusowe najczęściej występują na skórze rąk i nóg oraz w okolicach narządów płciowych, choć mogą pojawić się także na skórze innych obszarów ciała.

Wskazania do zabiegu:
  • potwierdzone rozpoznaniem lekarskim brodawki wirusowe.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • niektóre choroby hormonalne,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • liszaj płaski,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • stosowanie kremów samoopalających lub zawierających retinol,
  • depilacja woskiem w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przeciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). W dni słoneczne dobrze jest zabrać ze sobą strój, umożliwiający osłonięcie miejsca zabiegu przed bezpośrednim działaniem silnego światła słonecznego. Należy też oczywiście zadbać o higienę skóry.

Przebieg zabiegu:

Zabiegi laserowego usuwania brodawek wirusowych zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu zależy od postaci i liczby usuwanych zmian. Zabieg może więc trwać od kilku minut do około godziny. Polega na kontrolowanym, podgrzewaniu wody w zmienionych chorobowo komórkach przy użyciu precyzyjnie kierowanej wiązki promieni laserowych, co prowadzi do zniszczenia tych komórek bez uszkodzeń otaczającej je, zdrowej tkanki. Po usunięciu brodawek, dzięki naturalnemu procesowi regeneracji, skóra ulega wygładzeniu i odzyskuje zdrowy wygląd. W miejscu zabiegu – głównie w przypadku leczenia dużych i głęboko osadzonych brodawek – pozostaje czasem jedynie niewielka blizna.

Po zabiegu:

Po zabiegu, przez kilka godzin występować może zaczerwienienie i obrzęk, które są zjawiskiem naturalnym i ustępują samoistnie. Przez pierwszy tydzień po zabiegu dobrze jest zabezpieczyć wyleczone miejsce plastrem, aby uniknąć urazów mechanicznych i zakażeń. Zaleca się delikatne przemywanie skóry wodą utlenioną lub innymi, łagodnymi środkami antyseptycznymi. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy też bezwzględnie unikać korzystania z sauny, basenu i konsumpcji alkoholu. Przez co najmniej miesiąc po zabiegu należy chronić wyleczone miejsce przed silnym światłem słonecznym, ponieważ promienie UV wywołują czasem przebarwienia delikatnej, młodej skóry.

Medyczne efekty zabiegu:

Wywołane wirusem HPV brodawki w pewnych warunkach mogą przyjąć postać nowotworu złośliwego, dlatego ich usunięcie zawsze stanowi działanie profilaktyczne.

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Laserowe usuwanie narośli skórnych

Laserowe usuwanie narośli skórnych

Co to są narośle skórne?

Przez narośle skórne rozumiemy tu niezłośliwe zmiany nowotworowe skóry o różnym pochodzeniu, inne niż brodawki wirusowe lub włókniaki. Narośle skórne mogą występować w różnych miejscach ciała i mogą przyjmować różne postaci. Zwykle są to różne formy guzków, któych struktura może być miękka lub zrogowaciała. Narośle skórne nie stanowią co prawda bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, w wielu przypadkach ich usunięcie może być jednak wskazane nie tylko ze względów estetycznych, lecz także w celu zapobiegania stanom zapalnym, jakie mogą wywoływać podrażnienia zmienionych tkanek w kontakcie z odzieżą, np. w trakcie zakładania i zdejmowania części garderoby.

Wskazania do zabiegu:
  • narośle skórne inne niż brodawki wirusowe i włókniaki.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • niektóre choroby hormonalne,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • liszaj płaski,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • stosowanie kremów samoopalających lub zawierających retinol,
  • depilacja woskiem w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem,
  • przebyte zabiegi medycyny estetycznej, z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub polimlekowego,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przeciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). W dni słoneczne dobrze jest zabrać ze sobą strój, umożliwiający osłonięcie miejsca zabiegu przed bezpośrednim działaniem silnego światła słonecznego. Należy też oczywiście zadbać o higienę skóry.

Przebieg zabiegu:

Zabiegi laserowego usuwania narośli skórnych zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu zależy od powierzchni i postaci zmienionych chorobowo tkanek skórnych i zwykle mieści się w przedziale 20-60 minut. Przeznaczone do usunięcia tkanki poddawane są działaniu emitowanej przez laser i precyzyjnie kontrolowanej wiązki światła, które w kontakcie z wodą zawartą w tkankach zamienia się w ciepło. Generowane w ten sposób wysokie temperatury powodują odparowanie chorych tkanek, tworząc warunki do regeneracji zdrowego naskórka.

Po zabiegu:

Po zabiegu, przez kilka godzin występować mogą zaczerwienienie i obrzęk skóry, co jest zjawiskiem naturalnym, które ustępuje samoistnie. Następnie skóra przyjmuje brązowe zabarwienie i mogą się na niej formować niewielkie strupy. Wkrótce zaczyna się proces złuszczania i regeneracji skóry, który może potrwać 2-3 tygodnie. Do pełnej regeneracji skóry dochodzi po upływie 4-6 tygodni.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu dobrze jest zabezpieczyć wyleczone miejsce przepuszczającym powietrze plastrem lub opatrunkiem, aby uniknąć urazów mechanicznych i zakażeń. Zaleca się delikatne przemywanie skóry wodą utlenioną lub innymi, łagodnymi środkami antyseptycznymi. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy też bezwzględnie unikać korzystania z sauny, basenu i konsumpcji alkoholu. Przez co najmniej miesiąc po zabiegu należy chronić wyleczone miejsce przed silnym światłem słonecznym, ponieważ promienie UV wywołują czasem przebarwienia delikatnej, młodej tkanki skórnej.

Medyczne efekty zabiegu:

Eliminacja fizycznego i psychicznego dyskomfortu, wywoływanego przez narośle skórne.

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Laserowe usuwanie naczyniaków rubinowych

Laserowe usuwanie naczyniaków rubinowych

Co to jest naczyniak rubinowy?

Naczyniaki rubinowe, nazywane też punktami rubinowymi lub naczyniakami starczymi, to niezłośliwe zmiany skórne, przyjmujące postać niewielkich czerwonych punktów lub grudek, występujących zwykle na skórze ramion i tułowia.

Punkty rubinowe występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pierwsze pojawiają się zwykle po 30 roku życia, a wraz z wiekiem ich liczba może znacznie wzrosnąć. Pochodzenie punktów rubinowych nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, choć wskazuje się między innymi na uwarunkowania genetyczne i zaburzenia hormonalne, jako możliwe przyczyny ich występowania. Naczyniaki rubinowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i w większości przypadków ich występowanie ma jedynie wymiar estetyczny. Wyjątkiem są przypadki, kiedy umiejscowienie zmienionej tkanki w miejscach, w których występuje ucisk lub tarcie np. zapięcia czy gumki bielizny, może powodować podrażnienia lub krwawienie.

Wskazania do zabiegu:
  • potwierdzone rozpoznaniem lekarskim naczyniaki rubinowe.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • łuszczyca,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). W dni słoneczne dobrze jest zabrać ze sobą strój, umożliwiający osłonięcie miejsca zabiegu przed bezpośrednim działaniem silnego światła słonecznego.

Przebieg zabiegu:

Zabiegi laserowego usuwania naczyniaków rubinowych tylko wyjątkowo wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zwykle jednak nie jest ono konieczne, ponieważ zabieg rzadko bywa bolesny, a zastosowanie znieczulenia może nieco obniżyć jego skutecznosć. Działanie lasera odczuwa się przeważnie jako ciepło i delikatne, niebolesne ukłucia. Cały proces może zająć od  15 do 60 minut, w zależności od położenia i liczby poddanych zabiegowi punktów – w trakcie jednej wizyty u chirurga można pozbyć się nawet kilkudziesięciu punktów rubinowych.

Po zabiegu:

W miejscach poddanych laserowemu usunięciu punktów rubinowych, na skórze może występować niewielkie zaczerwienienie lub obrzęk, które ustępują zwykle po kilku godzinach. Przez około 24 godziny po zabiegu, odczuwalne może być jeszcze w leczonych miejscach delikatne, niebolesne pieczenie, które jest zjawiskiem naturalnym. Przez około tydzień po zabiegu warto szczególnie zadbać o higienę skóry i unikać narażania jej na podrażnienia.

Medyczne efekty zabiegu:

W zasadzie brak, może on jednak wyeliminować dyskomfort odczuwany w przypadku podrażnień zmienionych chorobowo miejsc, w stopniu wywołującym lokalne krwawienia lub dyskomfort.

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Laserowe usuwanie włókniaków

Laserowe usuwanie włókniaków

Co to jest włókniak?

Włókniaki to manifestujące się na powierzchni skóry niewielkie guzki o naturalnym lub brunatnym zabarwieniu. Ich rozmiary najczęściej mieszczą się w przedziale od 2 do 10 mm. Są to łagodne guzy nowotworowe, powstające z tkaniki łącznej skóry właściwej, nie wywołują jednak żadnych objawów chorobowych i w ogromnej większości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Włokniaki najczęściej zaobserwować można na skórze szyi, karku, w okolicach pach, na powiekach i na brzuchu, szczególnie w miejscach, w których występują fałdy skóry. Pojawiają się u osób starszych, u kobiet częściej niż u mężczyzn.

Włokniaki to głównie problem estetyki ciała, choć w rzadkich przypadkach ich wystąpienie też powodować fizyczny dyskomfort (np. włókniaki na powiekach). Ich leczenie obecnie najczęściej polega na chrirugicznym usunięciu zmienionej tkanki, przy pomocy zabiegów krioterapii, elektrokoagulacji, chirurgii klasycznej lub laserowej.

Wskazania do zabiegu:
  • potwierdzone rozpoznaniem lekarskim włókniaki o rozmiarach od 1 do 10 mm.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). W dni słoneczne dobrze jest zabrać ze sobą strój, umożliwiający osłonięcie miejsca zabiegu przed bezpośrednim działaniem silnego światła słonecznego.

Przebieg zabiegu:

Zabiegi laserowego usuwania włókniaków zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Cały proces może zająć od 30 do 60 minut. Polega na kontrolowanym, naprzemiennym podgrzewaniu komórek łojowych i pigmentowych precyzyjnie kierowanym promieniem lasera. Zmienione chorobowo komórki ulegają w tym procesie zniszczeniu, a skóra, dzięki naturalnemu procesowi regeneracji, ulega wygładzeniu i odzyskuje młody wygląd.

Po zabiegu:

Proces gojenia skóry w miejscu zabiegu może trwać od 2 do 4 tygodni i w jego wyniku dochodzi w tym obszarze do całkowitej wymiany naskórka. Przez pierwszy tydzień po zabiegu dobrze jest zabezpieczyć wyleczone miejsce plastrem, aby uniknąć urazów mechanicznych i zakażeń. Zaleca się delikatne przemywanie skóry wodą utlenioną lub innymi, łagodnymi środkami antyseptycznymi. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy też bezwzględnie unikać korzystania z sauny, basenu i konsumpcji alkoholu. Przez co najmniej miesiąc po zabiegu należy chronić wyleczone miejsce przed silnym światłem słonecznym, ponieważ promienie UV wywołują czasem przebarwienia delikatnej, młodej skóry.

Medyczne efekty zabiegu:

W zasadzie brak, może on jednak wyeliminować dyskomfort odczuwany w przypadku włókniaków, występujących w szczególnie wrażliwych miejscach (np. na powiekach).

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Laserowe usuwanie znamion barwnikowych

Laserowe usuwanie znamion barwnikowych

Czym są znamiona barwnikowe?

“Znamiona barwnikowe” to zbiorcze określenie zmian skórnych, związanych z produkcją i dystrybucją w skórze czynnika barwiącego – melaniny. Od nazwy komórek wytwarzających melaninę – melanocytów, przyjęta jest dla tego zjawiska inna nazwa: zmiany melanocytowe.

Występuje wiele rodzajów zmian barwnikowych, z których nie wszystkie kwalifikują się do leczenia z uzyciem chirurgii laserowej, dlatego ważnym etapem przygotowania do zabiegu jest właściwa diagnoza i kwalifikacja zmian przez lekarza specjalistę.

Wskazania do zabiegu:
  • potwierdzone rozpoznaniem lekarskim zmiany barwnikowe, kwalifikujące się do leczenia przy pomocy chirurgii laserowej.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Należy skompletować dokumentację medyczną, dotyczącą zmian, które zamierzamy poddać zabiegowi, w tym wyniki badań histopatologicznycn i obrazowych, takich jak dermatoskopia, rozpoznania lekarskie i informacje o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu. Należy zadbać o higienę ciała i dobrać strój tak, żeby po zabiegu można było osłonić poddane zabiegowi miejsca przed silnym światłem słonecznym.

Przebieg zabiegu:

Zabieg laserowego usuwania zmian barwnikowych trwo do 60 minut i zwykle wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Polega na kontrolowanym, naprzemiennym podgrzewaniu komórek łojowych i pigmentowych precyzyjnie kierowanym promieniem lasera. Zmienione chorobowo komórki ulegają w tym procesie zniszczeniu, a skóra, dzięki naturalnemu procesowi regeneracji, ulega wygładzeniu i odzyskuje młody wygląd.

Po zabiegu:

Niewielki obrzęk, zaczerwienienie skóry i mikroskopijna ranka w miejscu zabiegu to naturalne zjawiska, które szybko ustępują. Rankę dobrze jest przez przynajmniej tydzień przemywać wodą utlenioną lub innym łagodnym środkiem antyseptycznym, a jeśli znajduje się ona w miejscu narażonym na podrażnienia lub otarcia należy zabezpieczyć ją opatrunkiem lub plastrem. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy też bezwzględnie unikać korzystania z sauny, basenu i konsumpcji alkoholu. Przez co najmniej miesiąc po zabiegu należy chronić wyleczone miejsce przed silnym światłem słonecznym, ponieważ promienie UV wywołują czasem przebarwienia delikatnej, młodej skóry.

Medyczne efekty zabiegu:

W zasadzie brak, w niektórych przypadkach zabieg może jednak powstrzymać ekspansję zmian lub wyeliminować dyskomfort odczuwany w przypadku zmian skórnych, występujących w szczególnie wrażliwych lub narażonych na częste podrażnienia miejscach.

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych

Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych

Co to są  “pajączki”?

“Pajączki” to potoczna nazwa teleangiektazji, czyli patologicznego rozszerzenia naczyń krwionośnych, manifestującego się zmianami skórnymi w postaci rumienia. Przyczyną “pajączków” mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe, takie jak duże wahania temperatur, wiatr, ekspozycja słoneczna lub na światło solarium, stosowanie niektórych środków farmaceutycznych i inne.

Teleangiektazje mogą przybierać różne formy:
  • w formie guzkowej dochodzi do nieregularnie rozłożonych punktowych rozszerzeń naczyń,
  • w formie pajączkowatej rozszerzone naczynia rozchodzą się w układzie promienistym od centralnego punktu, w którym znajduje się najsilniej rozszerzone naczynie,
  • w formie liniowej rozszerzone naczynia występują w krótkich odcinkach i nie łączą się ze sobą,
  • w formie drzewkowatej rozszerzone naczynia występują w odcinkach, tworzących struktury przypominające pokrój drzewa.

Metod usuwania “pajączków”, czyli przeciwdziałania patologicznemu rozszerzeniu drobnych naczyń krwionośnych, jest kilka. Są wśród nich stosowane zewnętrznie środki farmaceutyczne w postaci maści i kremów, są też echoskleroterapia i skleroterapia kompresyjna, chirurgia klasyczna i chirurgia laserowa. Ta ostatnia jest dzisiaj metodą wysoko cenioną przez zarówno pacjentów, jak i lekarzy, ze względu na szybkie efekty, nieinwazyjny charakter i wysoką skuteczność. Zabiegi zamykania naczyń z zastosowaniem chirurgii laserowej najlepsze efekty dają w odniesieniu do naczyń o przekroju do 0,5 mm.

Wskazania do zabiegu:
  • teleangiektazja (“pajączki”) naczyń krwionośnych o przekroju do 0,5 mm,
  • znamiona naczyniowe
  • rumień, także jako faza rozwoju trądziku różowatego.
Przeciwwskazania do zabiegu:
  • ciąża i karmienie piersią,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • choroby nowotworowe skóry lub stany przedrakowe,
  • niektóre choroby hormonalne,
  • silna opalenizna w miejscu planowanego zabiegu,
  • bielactwo,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • liszaj płaski,
  • niedokrwienna choroba serca,
  • inne, nieleczone choroby ogólnoustrojowe lub autoimmunologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
  • uczulenie na składniki stosowanych w trakcie zabiegu środków znieczulających,
  • przyjmowanie leków uczulających na światło w ciągu ostanich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem,
  • stosowanie kremów samoopalających lub zawierających retinol,
  • depilacja woskiem w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem,
  • przebyte zabiegi medycyny estetycznej, z zastosowaniem kwasu hialuronowego lub polimlekowego,
  • skłonność skóry do formowania blizn przerostowych lub keloidów,
  • bakteryjna lub wirusowa infekcja w miejscu planowanego zabiegu (m. in. odczyny alergiczne, atopowe zapalenie skóry, trądzik).
Przygotowanie do zabiegu:

Zabiegi z zastosowaniem chirurgii laserowej nie wymagają szczególnych przygotowań. Należy jednak upewnić się, że w okresie poprzedzającym zabieg nie wystąpiły czynniki, które stanowią przeciwwskazania. Należy zebrać i zabrać ze sobą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą przedmiotu zabiegu (wyniki badań, opinie lekarskie, historia ewentualnego wcześniejszego leczenia). W dni słoneczne dobrze jest zabrać ze sobą strój, umożliwiający osłonięcie miejsca zabiegu przed bezpośrednim działaniem silnego światła słonecznego. Należy też oczywiście zadbać o higienę skóry.

Przebieg zabiegu:

Zabiegi laserowego zamykania naczyń krwionośnych nie wymagają stosowania znieczulenia, ponieważ są niemal bezbolesne. Aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta, głowice laserowe wyposażone są w systemy chłodzenia powierzchni skóry w miejscu zabiegu, co zdecydowanie redukuje występujące czasem odczucie mrowienia, ciepła lub podrażnienia skóry. Czas trwania zabiegu zależy od liczby naczyń, jakie mają zostać poddane zamknięciu i zwykle mieści się w przedziale 20-30 minut.

Po zabiegu:

Po zabiegu, przez kilka godzin występować mogą zaczerwienienie i obrzęk skóry, co jest zjawiskiem naturalnym, które ustępuje samoistnie. W rzadkich przypadkach pojawiają się też niewielkie pęcherzyki lub strupki, które ustępują zwykle w ciągu kilku dni. Efekty zamknięcia naczyń pojawiają się stopniowo w ciągu kilku tygodni po zabiegu i w tym okresie należy unikać korzystania z sauny, basenu i konsumpcji alkoholu oraz chronić wyleczone miejsce przed silnym światłem słonecznym, ponieważ promienie UV wywołują czasem przebarwienia delikatnej, zregenerowanej tkanki skórnej. Osoby dużo czasu spędzające w słońcu powinny chronić skórę przy pomocy kremów z filtrem SPF+50.

Lecznicze efekty zabiegu:

Profilaktyka chorób naczyń, eliminacja dyskomfortu psychicznego.

Estetyczne efekty zabiegu:

Przywrócenie skórze naturalnego, zdrowego wyglądu.

Kędzierzyn-Koźle

+48 77 333 00 20

Krapkowice

+48 77 403 41 32