- Home
- Poradnia Leczenia Bólu
Poradnia Leczenia Bólu
Kompleksowe leczenie przewlekłych zespołów bólowych o nieustalonych przyczynach i takich, w których leczenie przyczynowe nie przynosi ustąpienia objawów bólowych
- Lekarz
- Czym się zajmuje?
- Co leczy?
- Kiedy się udać?
- Jak często?
- Jak się przygotować?
- Istotne informacje
- Powiązane choroby
- Badania i zabiegi
- Cennik
- Przykłady terapii
Czym zajmuje się Poradnia Leczenia Bólu?
Poradnia leczenia bólu zajmuje się leczeniem ostrych i przewlekłych zespołów bólowych, których przyczyną mogą być rozpoznane choroby w trakcie terapii, nie dającej jednak zadowalającego uśmierzenia objawów bólowych, a także zespołów bólowych o nieustalonym pochodzeniu i tak zwanych bólów fantomowych, czyli nie mających ścisłego związku z żadnymi zmianami chorobowymi. Ambulatoryjnym leczeniem bólu najczęściej zajmuje się lekarz anestezjolog. Zabiegi, stanowiące procedurę terapeutyczną w leczeniu bólu, w zależności od stanu pacjenta i innych okoliczności, mogą być prowadzone ambulatoryjnie – w poradni – lub w domu pacjenta.
Co leczy anestezjolog?
Lekarz anestezjolog w poradni leczenia bólu zajmuje się leczeniem objawowym zespołów bólowych, będących skutkiem różnych chorób przewlekłych i obejmujących wszystkie organy i obszary ciała. Leczenie bólu nie stanowi leczenia przyczynowego, a jedynie jego uzupełnienie i ma na celu przyniesienie ulgi pacjentom cierpiącym z powodu silnych objawów bólowych o różnym pochodzeniu. Decyzję o najodpowiedniejszej terapii, lekarz anestezjolog podejmuje w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta, w tym aktualne wyniki badań diagnostycznych i rozpoznanie odpowiedniego lekarza specjalisty, a także w oparciu o własne badania fizyczne i wywiad z pacjentem.
Kiedy należy zwrócić się do Poradni Leczenia Bólu?
Do poradni leczenia bólu udajemy się w trakcie terapii rozpoznanej choroby, będącej źródłem zespołów bólowych, które nie ustępują w normalnym przebiegu tej terapii, szczególnie, jeśli taką konsultację zaleci lekarz prowadzący leczenie przyczynowe. Pomocy lekarza anestezjologa mogą też szukać pacjenci, cierpiący na ostre lub przewlekłe bóle o nieznanym pochodzeniu lub takie, które utrzymują się po skutecznie przeprowadzonej kuracji. Typowe objawy bólowe, wymagające konsultacji z lekarzem anestezjologiem to bóle pleców i kręgosłupa, bóle nowotworowe, bóle pooperacyjne, bóle migrenowe i wiele innych.
Jak często należy korzystać z pomocy anestezjologa?
To sprawa indywidualna, zależna od rodzaju objawów i przyjętej przez lekarza terapii leczenia bólu. W niektórych przypadkach jednorazowa interwencja przynosi zadowalające, długo utrzymujące się efekty, w innych konieczne okazują się regularne zabiegi przez okres nawet kilku tygodni. Pacjenci, którzy ze względu na złe samopoczucie lub brak środków transportu nie mogą skorzystać z zabiegów w poradni mogą skorzystać z domowych wizyt lekarskich.
Jak się przygotować do konsultacji w Poradni Leczenia Bólu?
Wybierając się na pierwszą konsultację w poradni leczenia bólu, należy przygotować i zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną, dotyczącą leczenia choroby, która została rozpoznana jako przyczyna objawów bólowych. W przypadku braku rozpoznania i kiedy nie jest prowadzone leczenie przyczynowe, należy zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, dotyczącą przebytych wcześniej chorób wraz z wynikami wykonanych uprzednio badań diagnostycznych i informacjami na temat przyjmowanych wcześniej leków. Jak przed każdą konsultacją lekarską, należy także zadbać o higienę ciała.
Anestezjolog – istotne informacje
Trzeba pamiętać, że rozpoznanie choroby i leczenie przyczynowe nią są głównymi zadaniami lekarza anestezjologa w poradni leczenia bólu, choć w wielu przypadkach wykonywane przez niego badania i wywiad z pacjentem w znacznym stopniu przyczyniają się do prawidłowej diagnozy i określenia najlepszej metody leczenia przyczynowego. Głównym zadaniem lekarza anestezjologa jest w poradni leczenia bólu przyniesienie pacjentowi ulgi w cierpieniach, wywołanych przez będące w trakcie specjalistycznego leczenia choroby, a także w sytuacjach, kiedy bóle utrzymują się po skutecznym wyleczeniu leżącej u ich podłoża choroby lub w przypadku zespołów bólowych o nieznanym pochodzeniu.
Powiązane choroby
- Choroby kręgosłupa
- Ostre i przewlekłe stany zapalne
- Migreny
- Neuropatie
- Fibromialgie
- Nowotwory
- Choroba Parkinsona
- Dystonia
- Półpasiec
- Cukrzyca
Badania i zabiegi
- Badanie krwi
- Badania obrazowe
- Badanie fizyczne
- Blokady zewnątrzoponowe
- Terapia botulinowa
- Leczenie farmakologiczne
Cennik przykładowych zabiegów
- Zewnątrzoponowa blokada kręgosłupa - 1000 zł
Blokady zewnątrzoponowe stosowane są u chorych z silnym bólem kończyn dolnych powstałym w następstwie choroby kręgosłupa. Zewnątrzoponowe podanie leków sterydowych pozwala na codzienne funkcjonowanie bez bólu oraz umożliwia rehabilitację. Wskazaniami do zewnątrzoponowego podawania sterydów są stenoza (zwężenie kanału kręgowego), kręgozmyk (przesunięcie się jednego trzonu kręgu względem drugiego), niektóre wysunięcie dysku.
Zewnątrzoponowa blokada nie powinna być wykonywana u kobiet w ciąży oraz u osób z zaburzeniami krzepnięcia. - Leczenie toksyną botulinową migreny - 2100 zł
Ta metoda jest uznawana za jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia migreny przewlekłej. Podawanie toksyny polega na ostrzykiwaniu odpowiednich miejsc na głowie. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. Pacjent może czuć lekki dyskomfort spowodowany ukłuciami igły. Skutki uboczne takiego zabiegu występują bardzo rzadko i są odwracalne.
- Ostrzykiwanie nerwów obwodowych lekiem miejscowo znieczulającym pod kontrolą USG - 100-500 zł
Blokady stosuje się w przypadkach uszkodzeń i wstrząsów urazowych, oraz złamań kości, w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, zakrzepach, przykurczach mięśniowych i wielu innych schorzeniach. Silne działanie przeciwbólowe ułatwia rehabilitację uszkodzonej kończyny.
PRZYKŁADY TERAPII PRZECiWBÓLOWYCH (informacje opracowane na podstawie: „Patofizjologia i klasyfikacja bólu” Jan Dobrogowski, Renata Zajączkowska, Julian Dutka, Jerzy Wordliczek oraz „Kompendium Leczenia Bólu” Małgorzata Malec – Milewska, Jarosław Woroń)
- Bóle głowy, migrena, bóle twarzy
Migrena jest uwarunkowanym genetycznie bólem głowy ujawniającym się okresowo. Pierwsze ataki pojawiają się zazwyczaj w okresie nastoletnim. Występuje przez większą część życia chorego, ze zmienną indywidualną częstością. Migrena jest chorobą przewlekłą. Napady bólu u chorych na migrenę występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. U większości osób choroba ta pojawia się w drugiej i trzeciej dekadzie życia.
Wyróżnia się sześć zasadniczych postaci migreny:
- migrenę z aurą
- migrenę bez aury
- migrenę przewlekłą
- powikłania migreny
- migrenę prawdopodobną (z aurą i bez aury)
- zespoły epizodyczne, które mogą wiązać się z migreną
Aura w migrenie to występowanie ogniskowych objawów neurologicznych, najczęściej wzrokowych, rzadziej czuciowych, ruchowych oraz zaburzeń mowy. Objawy aury występują u ok. 15-30% chorych na migrenę i mają podłoże neuronalne. Obecność aury wzrokowej często poprzedza ujawnienie się bólu. Typowa aura charakteryzuję się występowaniem mroczka migoczącego lub błysków świetlnych, plamek, form geometrycznych, np. linii w kształcie zygzaków i migotań.
Aura czuciowa charakteryzuje się uczuciem drętwienia i mrowienia lub parastezji najczęściej w dystalnej okolicy ręki oraz ust.Napad migreny rozwija się dość szybko, w ciągu kilku-kilkunastu minut i osiąga apogeum w pierwszych 2 h trwania. Ból umiejscowiony jest głównie w okolicach czołowych i skroniowych. Wraz z upływem czasu dochodzi do nasilenia bólu – staje się on jednostronny o silnym natężeniu, towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Zdarza się, że chorzy budzą się z silną migreną.
Warunkiem powodzenia terapii migreny jest prawidłowo postawione rozpoznanie. Głównym celem jest szybkie złagodzenie bólu i objawów towarzyszących, zwłaszcza nudności i wymiotów. Terapię należy wdrożyć zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów napadu, już podczas aury, jeśli ona występuje.
- Neuralgia nerwu trójdzielnego
Jest to nerwoból, który charakteryzuje się nagłym, zazwyczaj jednostronnym, krótkotrwałym, trwającym kilka sekund i nawracającym napadzie silnego bólu o charakterze kłującym w zakresie unerwienia co najmniej jednej gałęzi nerwu trójdzielnego. Znamienne jest występowanie u pacjentów stref lub punktów spustowych, czyli punktów lub okolic, których dotknięcie wywołuje napad bólu.
- Ból neuropatyczny
Jest rozpoznaniem objawowym. Ból neuropatyczny to ból spowodowany uszkodzeniem somatosensorycznej części układu nerwowego. Przyczyna bólu neuropatycznego może być znana (infekcja, uraz) lub nieznana. Ból może dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego (ośrodkowy ból neuropatyczny) lub obwodowego układu nerwowego (obwodowy ból neuropatyczny).
Dotyka do 10 % ludności. W warunkach prawidłowych nerwy służą do przesyłania sygnałów bólowych poprzez zlokalizowany w kręgosłupie rdzeń kręgowy aż do świadomości, czyli mózgu. Sygnały te informują o możliwym lub istniejącym uszkodzeniu tkanek i narządów. Ból neuropatyczny powstaje gdy zostaje zaburzone przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych lub odbiór tych informacji w rdzeniu kręgowym i mózgu. Na skutek uszkodzenia nerwów, albo też w skutek zaburzenia ich działania zaczynają one wysyłać do mózgu nieprawidłowe, wyolbrzymione i zniekształcone informacje o bólu.Głównym objawem bólu neuropatycznego jest uciążliwy, nieprzyjemny, piekący, palący, przeszywający ból. Bólowi towarzyszy drętwienie, mrowienie, palenie, parzenie kończyn, uczucie zimna lub gorąca w kończynach, wrażenie osłabienia kończyn. Często występuje przeczulica skóry; ból może pojawiać się pod wpływem dotyku, podmuchów powietrza, kontaktu z ubraniem, ciepła lub zimna. Pojawiają się skrajne reakcje jak nadmierna odpowiedź na bodziec bólowy lub zniesienie czy też osłabienie czucia.
Najczęstsze zespoły obwodowego bólu neuropatycznego to:
- neuropatia cukrzycowa
- neuralgia popółpaścowa
- neuralgia trójdzielna
- ból fantomowy
- przetrwały ból pooperacyjny
- zespół wieloobjawowego bólu miejscowego (ZWBM)
- ból neropatyczny w przebiegu choroby nowotworowej
- ból neuropatyczny w przebiegu zakażenia HIV
Standardy leczenia bólu neuropatycznego wskazują na konieczność indywidualizacji terapii.
- Bóle pleców i kręgosłupa
Ból krzyża jest bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa zlokalizowanym między 12. żebrem a dolnymi fałdami pośladkowymi, któremu może towarzyszyć ból kończyn dolnych. Ból krzyża nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz zespołem objawów.
Klasyfikacja bólów krzyża:
- ostry <6 tyg;
- podostry 6-12 tyg. ;
- przewlekły > 12 tyg
W przypadku, gdy dolegliwości pojawiają się po 6-miesięcznym okresie bezbolesności, taki epizod klasyfikowany jest jako ból nawracający.
- Ból mechaniczny (niespecyficzny) – stanowi ponad 90% przypadków i jest związany z ruchem oraz aktywnością – nadmierną lub jej brakiem. Może pojawiać się po wysiłku lub z związku z niewielkim urazem, ustępuje po odpoczynku. Prawdopodobnie jego główną przyczyną jest wzmożone napięcie mięśni i powięzi.
- Ból zapalny – stanowi ok 1% przypadków, zmniejsza się po ćwiczeniach, towarzyszy mu sztywność poranna. Przyczyną jest stan zapalny ( np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa)
- Ból neurogenny – stanowi ok 5% przypadków, jest wywołany uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych lub rdzeń kręgowy. Ma charakter „rwący” lub „piekący” i promieniuje do części kończyny zaopatrywanych przez drażnione nerwy. Najczęściej spowodowany jest przez przepuklinę krążka międzykręgowego, zwężenie kanału kręgowego, złamanie, infekcję, guz nowotworowy.
Ostry ból krzyża jest objawem bardzo powszechnym. Dotyka przynajmniej raz w życiu niemal każdego dorosłego człowieka. W większości przypadków nie wiąże się z istnieniem poważnej choroby, ale nie wolno go lekceważyć. Ból krzyża to na ogół ból nieswoisty, którego przyczyną jest przeciążenie, nadmierny wysiłek fizyczny lub unieruchomienie, ale w ok. 10% przypadków jest on objawem choroby, która wymaga pilnej konsultacji i specjalistycznego leczenia. W terapii ostrego bólu krzyża kluczowe jest przekonanie pacjenta, że zachowanie aktywności jest formą leczenia.
- Fibromialgia FMS
To zespół przewlekłego rozlanego bólu mięśniowo-szkieletowego, któremu towarzyszy wiele anatomicznych bólowych punktów spustowych. Fibromialgia zaliczamy do chorób psychosomatycznych, których patomechanizm nie jest do końca poznany.
Kryteria rozpoznania:
- utrzymywanie się rozlanego, wielomiejscowego bólu przez co najmniej 3 miesiące
- stwierdzenie co najmniej 11 z określonych 18 charakterystycznych punktów spustowych podczas badania palpacyjnego
Inne objawy to: nadwrażliwość mięśniowa na dotyk, zaburzenia snu, zmęczenie, rozlany ból, parastezje, niepokój, depresja bóle głowy, uczucie zimna, nocne poty, suchość i swędzenie oczu. Objawy fibromialgii nasilają się na skutek przedłużonej wyczerpującej i ciężkiej pracy. Natomiast przejściowo zmniejsza je u większości chorych ciepło.
Celami leczenia są: zmniejszenie bólu, łagodzenie objawów towarzyszących, poprawa funkcjonowania i jakości życia. - Ból nowotworowy
Częstość występowania bólu u chorych na nowotwory dotyczy ponad 60 % pacjentów. W dużej mierze odpowiadają za to agresywność leczenia przeciwnowotworowego oraz istotne wydłużenie czasu przeżycia pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Pacjenci żyją dużej niż kiedyś i częściej dochodzi u nich do rozwoju jatrogennych zespołów bólowych. Ból jest wywołany bezpośrednio przez guz nowotworowy oraz w wyniku niszczenia tkanek otaczających; naciekania nerwów, tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych. Często jest spowodowany zaburzeniami funkcji innych narządów, uszkodzonymi przez rozrastający się nowotwór.
Leczenie bólu, poza podawaniem środków przeciwbólowych powinno opierać się na ocenie jego przyczyny, a następnie wdrożeniu takiego sposobu postępowania, którego celem jest zlikwidowanie lub zmniejszenie tej przyczyny
Kolejnym, przysparzającym wiele problemów jest ból przebijający (ang. breakthrough pain). Jest to nagły, przemijający, zaostrzający się ból, występujący u pacjentów, u których ból nowotworowy kontrolowany jest przez stałe podawanie opioidowych leków przeciwbólowych i leków wspomagających.W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody: blokady, leczenie paliatywne, rehabilitacja onkologiczna.
- Przetrwały ból pooperacyjny
Jest to przewlekły, patologiczny ból, który powstaje w związku z przebytym zabiegiem chirurgicznym. Ból utrzymuje się dłużej niż normalny czas gojenia tkanek, a jego natężenie i lokalizacja nie mogą być wytłumaczone obecnością innej patologii. Jest on najczęsniej następstwem śródoperacyjnego uszkodzenia struktur obwodowego układu nerwowego. Za czynniki ryzyka wystąpienia tego zespołu bólowego uważa się rodzaj zabiegu, jego lokalizację, zastosowaną technikę chirurgiczną, ułożenie chorego podczas zabiegu, powikłania znieczulenia miejscowego oraz nieprawidłowo prowadzone pooperacyjne leczenie przeciwbólowe.
- Ból fantomowy
Znaczny odsetek pacjentów po amputacji doświadcza fenomenu czucia bólu fantomowego. Prawie u wszystkich chorych po amputacji kończyny lub innej części ciała występuje specyficzne doznanie czuciowe – iluzja, że jest ona stale obecna. Doznanie to nazywa się czuciem fantomowym. Około 60-80% osób po amputacji odczuwa ból w miejscu odjętej kończyny – ból fantomowy. Natężenie bólu fantomowego jest różne. U jednych chorych ból może być ledwie zauważalny, u innych jest dręczący i dokuczliwy, uniemożliwiający jakąkolwiek aktywność, zaburzający sen i wypoczynek. Jego charakter również jest zróżnicowany: chorzy opisują go jako: piekący, palący, rwący,kurczący,miażdżący lub strzelający.
Leczenie bólu po amputacji jest zazwyczaj bardzo trudne i wymaga skojarzenia farmakoterapii, psychoterapii, metod fizykalnych. - Ból w Chorobie Parkinsona
W chorobie Parkinsona ból występuje u około połowy chorych. Najczęściej są to bóle mięśniowe kończyn, szyi, grzbietu i okolicy lędźwiowej spowodowane wzmożonym napięciem mięśniowym.. Leczenie polega na właściwym leczeniu Choroby Parkinsona oraz właściwie dobranej rehabilitacji (ćwiczenia i fizykoterapia). W zaawansowanych postaciach choroby dodatkowo stosuje się leki przeciwdrgawkowe oraz zmniejszające napięcie mięśniowe. Przy dużym napięciu mięśni stosuje się leczenie toksyną botulinową.
- Ból w dystoniach
Dystonia polega na przymusowych ruchach części ciała najczęściej głowy lub kończyny powodujących jaj nieprawidłowe ustawienie. Do najczęstszych dystonii należą kręcz karku, blefarospazm, dystonia twarzy i kurcz pisarski. Ból wywołany jest przez stałe, nadmierne napięcie mięśni objętych dystonia i wykonujących przymusowy ruch. Najskuteczniejszym sposobem leczenia bólu jest leczenie dystonii za pomocą toksyny botulinowej. Iniekcje toksyny botulinowej powodują ustąpienie nieprawidłowego przymusowego ruchu mięśni.
- Ból w zespole niespokojnych nóg
Głównym objawem zespołu są nieprzyjemne, często nieokreślone, czasem bolesne doznania czuciowe w obrębie kończyn (najczęściej nóg). Chorzy skarżą się na uczucie pieczenia, mrowienia, drętwienia, zmęczenia, które występuje wieczorem lub po położeniu do łóżka, czasem podczas długotrwałego siedzenia. Ulgę przynosi poruszanie kończynami, dolegliwości często ustępują po wstaniu i chodzeniu. Leczenie polega na leczeniu choroby podstawowej tj. zespołu niespokojnych nóg.
- Neuralgia popółpaścowa
To jednostronny ból zlokalizowany w obrębie dermatomów, objętych zakażeniem wirusowym, utrzymujący się (lub nawracający) po przechorowaniu półpaśca i po zagojeniu zmian skórnych powyżej 3 miesięcy. Infekcja wirusowa może spowodować uszkodzenie zarówno włókien czuciowych, jak i ruchowych z następowym zbliznowaceniem pnia nerwu obwodowego i zwoju rdzeniowego. W obszarze zagojonych zmian skórnych pojawia się ból o charakterze piekąco – palącym, parzącym, kłującym, przeszywającym, strzelającym lub pulsującym. Ból może mieć charakter stały lub napadowy. Zwykle nasila się w godzinach wieczornych i w nocy.
Postępowanie terapeutyczne zależy od czasu trwania zespołu bólowego. Zalecane jest rozpoczęcie terapii od leków działających miejscowo, następnie włączane jest leczenie farmakologiczne.
- Polineuropatia cukrzycowa
Jest powikłaniem neurologicznym cukrzycy. Za najważniejsze czynniki rozwoju schorzenia w przebiegu cukrzycy uważa się czas trwania choroby oraz stopień wyrównania poziomu cukru we krwi. Patogeneza uszkodzenia nerwów w cukrzycy jest niezwykle złożona. Uszkodzenie komórek nerwowych wynika z przewlekłej hiperglikemii oraz nieprawidłowej regulacji mikrokrążenia, powodującej zwężenie światła naczyń i zmniejszenie przepływu krwi, prowadzące do niedotlenienia nerwów. Dodatkowo u chorych często występuje tzw. insulinooporność, prowadząc do zmniejszonego wykorzystania cukru przez komórki organizmu i dalszego wzrostu jego poziomu we krwi.
Często pierwszym i dominującym objawem, zmuszającym chorego do szukania pomocy specjalisty jest przeczulica skóry i ostry, piekący, przeszywający ból. Bólowi towarzyszy kłucie, mrowienie, oziębienie, drętwienie lub pieczenie. Przy neuropatii cukrzycowej pojawia się niedoczulica. Objawy zazwyczaj ulegają nasileniu nocą.
Leczenie neuropatii jest złożone. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
- Poradnia Alergologiczna
- Poradnia Anestezjologiczna
- Poradnia Chirurgii Naczyniowej
- Poradnia Chirurgii Ogólnej
- Poradnia Dermatologiczna
- Poradnia Diabetologiczna
- Poradnia Dietetyczna
- Poradnia Endokrynologiczna
- Poradnia Gastroenterologiczna
- Poradnia Ginekologiczna
- Poradnia Hematologiczna
- Poradnia Internistyczna
- Poradnia Kardiochirurgiczna
- Poradnia Kardiologiczna
- Poradnia Kardiologiczna Dziecięca
- Poradnia Leczenia Schorzeń Kręgosłupa
- Poradnia Nefrologiczna
- Poradnia Neurochirurgiczna
- Poradnia Neurologiczna
- Poradnia Okulistyczna
- Poradnia Ortopedyczna
- Poradnia Psychiatryczna
- Poradnia Psychologiczna
- Poradnia Pulmonologiczna
- Poradnia Radiologiczna
- Poradnia Urologiczna