- Home
- Poradnia Pediatryczna
Poradnia Pediatryczna
Diagnostyka i leczenie chorób dziecięcych
- Lekarz
- Czym się zajmuje?
- Kiedy się udać?
- Jak często?
- Jak się przygotować?
- Istotne informacje
Lek. med. Marta Bokszczanin
PediatraLekarz pediatra dba o prawidłowy psychofizyczny rozwój dziecka, a kiedy dziecko jest chore, lekarz pediatra wykonuje lub zleca badania diagnostyczne oraz planuje i prowadzi leczenie. Dzieci rosną, dojrzewają i w ich organizmach ciągle następują zmiany. Okresowe wizyty u lekarza pediatry pozwalają upewnić się, że rozwój dziecka jest prawidłowy. Pozwalają też odpowiednio wcześnie dostrzec i rozwiązać ewentualne problemy.
Lekarzy pediatrów wiele łączy ze specjalistami w zakresie chorób wewnętrznych dlatego, że tak jak interniści, lekarze pediatrzy posługują się raczej całościową, a nie wąskospecjalistyczną wiedzą medyczną. W sytuacjach, kiedy lekarz pediatra zdiagnozuje problem leżący w innej, określonej dziedzinie medycyny, może skierować dziecko na konsultację do odpowiedniej poradni specjalistycznej.
Ważną rolą lekarza pediatry jest też edukacja dziecka w zakresie utrzymania zdrowego trybu życia oraz udzielanie rodzicom porad, dotyczących opieki nad dzieckiem.
Kiedy należy udać się do pediatry?
Na konsultację do lekarza pediatry zabieramy dziecko, kiedy zauważymy u niego niepokojące objawy chorobowe, do których należą:
- podwyższona temperatura ciała,
- kaszel, katar, dreszcze, ból głowy,
- brak apetytu, nudności, biegunki, zaparcia, wzdęcia,
- bóle narządów wewnętrznych, lub bóle o nieokreślonym charakterze,
- wysypki i zmiany skórne, swędzenie, pieczenie skóry
Ponadto, do lekarza można zwrócić się o pomoc, kiedy zauważymy inne, niekoniecznie związane z infekcją, objawy, takie jak:
- nadmierna płaczliwość, pobudliwość, drażliwość dziecka lub nienaturalna senność,
- osowiałość, brak reakcji na bodźce zewnętrzne, brak koncentracji, pamięci,
- inne anomalie, np. trudności w chodzeniu lub inne zaburzenia układu ruchowego, nadmierne ślinienie się, zezowanie, zawroty głowy.
Zdrowe dziecko powinno być okresowo badane przez lekarza pediatrę, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo lub wykryć i rozwiązać ewentualne problemy rozwojowe.
Jak często należy odwiedzać pediatrę?
Do lekarza pediatry należy dziecko zabrać w każdym przypadku, kiedy zauważymy u niego niepokojące objawy chorobowe. Zdrowe dzieci należy zabierać do lekarza na profilaktyczne badania okresowe co najmniej tak często, jak zaleca to harmonogram badań profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia. W praktyce, liczba badań profilaktycznych maleje z wiekiem dziecka. W pierwszym roku życia jego życia może być takich wizyt sześć lub więcej. W drugim roku życia – jeśli dziecko nie choruje i dobrze się rozwija – najwyżej dwie. Potem dobrze jest odwiedzać lekarza co rok lub dwa lata. W przypadku zaburzeń rozwojowych u dziecka, kontakty z lekarzem pediatrą mogą być częstsze, szczególnie w przypadku problemów medycznych, wymagających długotrwałego leczenia.
Jak się przygotować do wizyty u pediatry?
To w dużym stopniu zależy od wieku dziecka. Niemowlęta wymagają staranniejszych przygotowań, bo do lekarza powinny trafić czyste, najedzone – ale przynajmniej godzinę przed wizytą – chyba, że z powodu planowanego podania w trakcie wizyty leku doustnego, wskazane będzie, żeby dziecko miało apetyt. Rodzice muszą mieć przy sobie niezbędne zmiany ubranka, pieluszek i środki pielęgnacyjne, takie jak puder. Dziecko najlepiej jest ubrać tak, żeby łatwo było mu zdjąć ubranko w czasie badania i żeby można było w poczekalni dostosować jego strój do panującej w pomieszczeniu temperatury. Maluch może zgłodnieć, więc warto mieć pod ręką butelkę z mlekiem. Nie można zapomnieć o dokumentacji medycznej dziecka, czyli głównie o książeczce zdrowia, w której w trakcie wizyty na pewno pojawią się nowe zapisy.
Starsze dzieci nie wymagają przed konsultacją lekarską szczególnych przygotowań. Wystarczy zadbać o higienę dziecka i unikać forsownego wysiłku oraz nadmiaru jedzenia i napojów przed wizytą. Jak zawsze, trzeba pamiętać o dokumentacji medycznej małego pacjenta.
Pediatra – istotne informacje
Lekarz pediatra pełni w życiu dziecka szczególną rolę, bo poza niesieniem mu pomocy medycznej w trudnych chwilach jest dla dziecka autorytetem i doradcą w wielu sprawach, niekoniecznie ściśle związanych z medycyną. Dlatego wybierając lekarza rodzice powinni uwzględniać nie tylko jego kompetencje zawodowe, lecz także charakter, zdolność do empatii, umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z dzieckiem i umiejętność zrozumiałej komunikacji z rodzicami. Lekarz pediatra to lekarz rodzinny dla najmłodszych pacjentów (nierzadko lekarze pierwszego kontaktu ze specjalizacją w pediatrii są lekarzami rodzinnymi dla dzieci i ich rodziców) i im lepiej pozna dziecko na różnych etapach jego rozwoju, tym diagnozy lekarskie będą trafniejsze, a zalecenia bardziej efektywne. Częste zmiany lekarza opiekującego się naszym dzieckiem utrudniają też stworzenie między nimi więzi, które są niezbędne dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa dziecka w gabinecie lekarskim.
- Poradnia Alergologiczna
- Poradnia Anestezjologiczna
- Poradnia Chirurgii Naczyniowej
- Poradnia Chirurgii Ogólnej
- Poradnia Dermatologiczna
- Poradnia Diabetologiczna
- Poradnia Dietetyczna
- Poradnia Endokrynologiczna
- Poradnia Gastroenterologiczna
- Poradnia Ginekologiczna
- Poradnia Hematologiczna
- Poradnia Internistyczna
- Poradnia Kardiochirurgiczna
- Poradnia Kardiologiczna
- Poradnia Kardiologiczna Dziecięca
- Poradnia Leczenia Schorzeń Kręgosłupa
- Poradnia Nefrologiczna
- Poradnia Neurochirurgiczna
- Poradnia Neurologiczna
- Poradnia Okulistyczna
- Poradnia Ortopedyczna
- Poradnia Psychiatryczna
- Poradnia Psychologiczna
- Poradnia Pulmonologiczna
- Poradnia Radiologiczna
- Poradnia Urologiczna