Blog

Czy chorobie zawsze musi towarzyszyć ból?

Gorączka, dreszcze, kaszel, osłabienie i ból – w zależności od ich rodzaju i natężenia, objawy różnych chorób mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Jeśli leczenie ich przyczyny, czyli wywołującej je choroby, przebiega pomyślnie, jej objawy ustępują zwykle dość szybko – zazwyczaj zanim jeszcze pacjent zostanie w pełni wyleczony. W przypadku poważniejszych lub przewlekłych chorób, niektóre objawy mogą utrzymywać się jednak przez wiele tygodni, mogą też nie ustąpić nawet po pomyślnym zakończeniu terapii.

Jednym z najbardziej dotkliwych objawów chorobowych jest ból.

Zdarza się, że jest nieznaczny i krótkotrwały, jego przyczyny są znane i wiadomo, że wkrótce ustaną. W takich przypadkach łatwiej jest znosić dyskomfort, który złagodzić można ponadto przy pomocy powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych.

Zdarza się jednak i tak, że ból pojawia się z nieznanych powodów i jest bardzo intensywny, a domowe środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. W takich sytuacjach chory pilnie szuka pomocy lekarskiej i wyjaśnienia przyczyn odczuwanych przez niego dolegliwości. Ból w takich przypadkach pełni rolę pozytywną – organizm sygnalizuje w ten sposób poważny problem, którym bezzwłocznie trzeba się zająć i robi to tak dobitnie, że rzeczywiście nie można sobie pozwolić na zwłokę w podjęciu leczenia.

Ta pozytywna rola bólu kończy się, kiedy rozpoznane zostaną jego przyczyny i podjęte przez pacjenta leczenie zacznie skutecznie eliminować chorobę. Ból jest dla pacjenta na tym etapie jedynie dodatkowym – obok innych objawów – obciążeniem i może stanowić barierę dla szybkiego powrotu do zdrowia. Ból utrzymujący się nawet po zakończeniu terapii jest nie tylko uciążliwy, lecz może spowalniać postępy w rekonwalescencji. Dlatego ból jest w medycynie traktowany szczególnie, jako problem w niektórych przypadkach wymagający odrębnej, specjalistycznej pomocy lekarskiej i działań, wychodzących poza czynności niezbędne dla wyleczenia leżącej u jego podłoża choroby.

Taką specjalistyczną opiekę lekarską cierpiącym na silne bóle pacjentom zapewniają poradnie leczenia bólu. Ich zadaniem nie jest diagnostyka i leczenie wywołujących ból przypadłości – tym zajmuje się lekarz z odpowiednią specjalizacją medyczną –  tylko zapewnienie pacjentowi komfortu w trakcie terapii lub po jej zakończeniu. Ponieważ leczenie bólu wiąże się ze stosowaniem szerokiej gamy środków farmaceutycznych o różnych mechanizmach działania, a także dlatego, że dawkowanie i sposób podania tych preparatów muszą być starannie dobrane w każdym indywidualnym przypadku, leczeniem bólu najczęściej zajmują się lekarze anestezjolodzy.

Działające w Centrum Solutaris poradnie specjalistyczne mają do czynienia z dziesiątkami różnych przypadków chorób, w których silny lub przewlekły ból jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów. Dlatego uznaliśmy za niezbędne uruchomienie – na początek w naszym kędzierzyńskim Centrum – Poradni Leczenia Bólu, która pomoże naszym pacjentom wyeliminować ze swojego życia to traumatyzujące doznanie.

Konsultacja w naszej Poradni Leczenia Bólu nie wymaga, aby pacjent był w trakcie leczenia w innej poradni Centrum Solutaris. Zgłosić się do niej może każda osoba, której objawy bólowe nie ustępują po zastosowaniu domowych środków zaradczych i utrzymują się dłużej niż kilka dni. W przypadku podejrzenia nierozpoznanej choroby, jako źródła dolegliwości bólowych, lekarz zaleci pacjentowi konsultacje w odpowiedniej poradni specjalistycznej, która zajmie się diagnostyką i leczeniem przyczyn obserwowanych objawów.

Stosowane w Poradni Leczenia Bólu metody, to najczęściej zabiegi ambulatoryjne. Możliwości farmakologicznego łagodzenia bólu wykorzystuje zwykle lekarz specjalista w ramach ogólnego leczenia rozpoznanej choroby. Kiedy leki bazowe nie są dość skuteczne, można zastosować metody zorientowane bezpośrednio na miejsca występowania dolegliwości.

Typowym zabiegiem tego rodzaju jest zewnątrzoponowa blokada kręgosłupa, stosowana u chorych z silnym bólem kończyn dolnych, powstałym w następstwie choroby kręgosłupa. Jest to bardzo skuteczna metoda uśmierzania bólu między innymi u chorych z różnymi problemami z tzw. „dyskiem” kręgosłupa. Nie tylko przynosi ona ulgę choremu, ale w wielu przypadkach jest jedynym sposobem, umożliwiającym mu podjęcie rehabilitacji, nawet w stanach, kiedy nawet najprostsze ćwiczenia wywołują silne cierpienia.

Inny zabieg, będący skutecznym rozwiązaniem długotrwałych stanów dyskomfortu lub cierpienia, to leczenie toksyną botulinową. Stosuje się go z powodzeniem w leczeniu bólu migrenowego. Przewlekłe migreny są wielkim obciążeniem dla osób w każdej sytuacji życiowej, ale szczególnie dają się we znaki osobom aktywnym zawodowo. Zmuszeni sytuacją zawodową do zaangażowania w pracę niezależnie od samopoczucia, chorzy próbują łagodzić objawy migreny, systematycznie zwiększając dawki ogólnodostępnych środków przeciwbólowych, co może nie być obojętne dla ogólnego stanu ich zdrowia. Ostrzykiwanie określonych punktów głowy preparatem botulinowym trwa kilka minut, nie wymaga znieczulenia i przynosi w takich przypadkach długotrwałą ulgę.

Leczenie bólu to ważny element w trakcie leczenia i w czasie rekonwalescencji po wstrząsach urazowych, złamaniach kości, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, zakrzepach, przykurczach miejscowych i wielu innych schorzeniach. Jedną z najskuteczniejszych metod jest w takich przypadkach ostrzykiwanie nerwów obwodowych lekami znieczulającymi miejscowo. Zabiegi wykonywany jest pod kontrolą USG.

Ceny procedur stosowanych w walce z bólem są zróżnicowane i zależą głównie od stopnia skomplikowania i czasu trwania kuracji. Koszt blokady zewnątrzoponowej to około 1000,- zł, leczenie migreny przy użyciu iniekcji botulinowych może kosztować ponad 2000,- zł, a miejscowe znieczulenie nerwów obwodowych około od 100,- do 500,- zł.

Szczegółowe informacje na temat zakresu opieki i czasu pracy Poradni Leczenia Bólu można uzyskać – osobiście lub telefonicznie – w Recepcji Centrum Solutaris w Kędzierzynie-Koźlu, pod numerem telefonu 77 333 00 20, 609 180 316 lub 726 333 000, a także drogą elektroniczną, przy pomocy formularza na stronach „Kontakt” naszego serwisu lub pocztą elektroniczną na adres, który również znaleźć można na stronie „Kontakt” i w stopce każdej strony serwisu.

11 czerwca 2018 Wiadomości , , , , , , , , , , ,
About kubala.it

advanced-floating-content-close-btn

Kędzierzyn-Koźle

+48 77 333 00 20

Krapkowice

+48 77 403 41 32